Centar za građanske inicijative Poreč, organizacija koja više od 30 godina djeluje na zaštiti ljudskih prava i ravnopravnosti, odlučno odbacuje pokušaj diskreditacije koji je udruga U ime obitelji, nakladnik portala Narod.hr, uputila HINI i drugim medijima. U svom reagiranju, ova udruga neutemeljeno optužuje CGI Poreč za pokušaj cenzure, lažne prijave i ideološke pritiske.
Naša prijava Vijeću za elektroničke medije (VEM), podnesena u lipnju 2024., nije pokušaj ušutkavanja drugačijeg mišljenja, već poziv na odgovornost u skladu sa zakonima Republike Hrvatske. Prijava je bila argumentirana i potkrijepljena pravnom analizom i istraživanjem koje jasno pokazuju da Narod.hr sustavno objavljuje sadržaj koji potiče stereotipe, stigmatizaciju i govor mržnje, što je u suprotnosti sa Zakonom o suzbijanju diskriminacije, Zakonom o elektroničkim medijima i Ustavom RH.
Neistinito je:
- da CGI Poreč “traži gašenje portala” – tražimo odgovornost i poštivanje zakona, ne zabrane;
- da su prijave “neutemeljene” – zapravo su potkrijepljene pravnim argumentima i anketom, a našu prijavu kao utemeljenu prepoznala je i Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, koja je na nju i službeno reagirala. Iako je VEM pokušao osporiti anketu, sve njihove primjedbe – uključujući tvrdnje o uzorku, pristupu sadržajima i navodnom izostanku “pozitivnog” odgovora – već su bile metodološki obrađene. U prvom dijelu ankete ispitane osobe su se izjasnile jesu li ranije čitale sadržaje Narod.hr-a, dok su u drugom dijelu sve čitale najmanje osam konkretnih članaka jer su oni bili sastavni dio ankete. Tvrdnja da nije ponuđena opcija “pozitivan” također je netočna – odgovor je bio vidljiv i grafički prikazan, no zbog toga što je bio ispod 1% aplikacija ga nije prikazala brojčano. Umjesto da se usmjere na ozbiljne nalaze i izjave 537 LGBTIQ+ osoba, VEM je pažnju usmjerio na tehničke detalje koji ne umanjuju ni ozbiljnost ni stručnost provedene ankete;
- da su naši financijski izvori skriveni – naš rad je u potpunosti transparentan, svi donatori, iznosi, kao i narativna i financijska izvješća javno su dostupni na našoj web stranici;
- da pokušavamo “nametnuti jednoumlje” – zalažemo se za zaštitu ljudskih prava svih građana i građanki, bez iznimke.
Neprihvatljivo je da se organizacije koje štite ljudska prava nazivaju “ekstremnima” i “opasnima za slobodu medija”, dok se istovremeno ignorira činjenica da se na portalu Narod.hr svakodnevno objavljuju članci koji otvoreno vrijeđaju, omalovažavaju i dehumaniziraju manjinske zajednice.
Citati iz objavljenih tekstova na portalu Narod.hr jasno pokazuju razinu neprijateljstva prema LGBTIQ+ osobama:
- “Postoje psi koje se ne da odučiti od toga da pojedu vlastiti izmet. Poraženi LGB prvoborci i njihovi prijatelji po svemu sudeći pripadaju toj pasmini.”
- “A svrha LGBTIQ metafizike je kraj čovjeka i rođenje nakaze.”
- “Roditelji, prolaze li vas trnci od činjenice da se LGBTIQ+ udruge obraćaju direktno vašoj djeci?”
Ovo nisu izrazi novinarskog komentara – ovo su napadi na ljudsko dostojanstvo, pokušaji zastrašivanja i otvorena dehumanizacija jedne društvene skupine. Postoje različiti načini izražavanja stava u javnosti, ali iznošenje mišljenja ne može i ne smije služiti kao opravdanje za govor mržnje.
Narod.hr nije izdvojen slučajno
CGI Poreč, zajedno s Neformalnom mrežom za suzbijanje seksizma u medijima, proveo je višestruka istraživanja o prisutnosti diskriminatornih narativa u hrvatskim medijima. Na temelju tih analiza, Narod.hr je prepoznat kao eklatantan primjer sustavne proizvodnje homofobnih i transfobnih sadržaja, s najvećim brojem takvih objava među svim monitoriranim portalima. Zbog toga je odabran kao reprezentativni slučaj za pravni i zagovarački rad.
Dodatno, odabran je i zato što postoji zabrinjavajući nesklad u postupanju različitih institucija kada je riječ o ovom portalu. Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova i Novinarsko vijeće časti više puta su prepoznali kršenja zakona i novinarske etike te izricali upozorenja i preporuke, dok Vijeće za elektroničke medije sve prijave odbacuje.Opravdano se pitamo: kako je moguće da jedna državna institucija prepoznaje govor mržnje i diskriminaciju, dok druga – iako nadležna za nadzor nad medijima – uporno odbija djelovati? Ovdje nije riječ o napadu na Narod.hr, već o ozbiljnom pitanju: zašto Vijeće za elektroničke medije, unatoč jasnim zakonskim obvezama i upozorenjima drugih tijela, ne reagira na medijski sadržaj koji vrijeđa, stigmatizira i dehumanizira cijelu zajednicu? Činjenica da Vijeće godinama ignorira prijave – čak i kada ih podnose pravobraniteljska tijela – pokazuje ozbiljan institucionalni propust.
Sloboda izražavanja da – govor mržnje ne
CGI Poreč nikada nije tražio cenzuru. Ne protivimo se izražavanju različitih mišljenja – ali se protivimo njihovom iznošenju kroz govor koji vrijeđa, stigmatizira i dehumanizira jednu manjinsku skupinu. Sloboda izražavanja u demokraciji nije apsolutna i prestaje ondje gdje počinje diskriminacija i govor mržnje.
Zakonski okviri postavljaju temelj za razlikovanje slobode izražavanja od govora mržnje – no praksa pokazuje da se ta granica često tumači selektivno, osobito kada je riječ o sadržajima usmjerenima protiv LGBTIQ+ zajednice. U demokratskom društvu legitimno je kritizirati vlast i javne politike – pa tako mora biti legitimno i ukazivati na medijske sadržaje koji krše zakone i ljudska prava. Ne možemo prihvatiti da se svaka obrana prava manjina proglašava napadom na slobodu medija. Ukazivanje na sustavno kršenje zakona i poticanje mržnje nije prijetnja pluralizmu – to je obrana demokracije i dostojanstva svih nas i to je temelj slobodnog i ravnopravnog društva.
Zato ćemo o ovim pitanjima – o granicama slobode izražavanja, ulozi institucija i potrebi za učinkovitijom zaštitom ljudskih prava u medijima i na digitalnim platformama – imati priliku otvoreno razgovarati na okruglom stolu koji organiziramo 31. ožujka u Zagrebu. Vjerujemo da je dijalog – utemeljen na činjenicama, zakonu i iskustvu onih koji su pogođeni – ključan korak prema pravednijem i odgovornijem medijskom prostoru.
Centar za građanske inicijative Poreč