08.07.2024

Medijska odgovornost u borbi protiv rodno utemeljenog nasilja: Kako promijeniti percepciju i podržati žrtve rodno utemeljenog nasilja – policy preporuke

Seksistički medijski sadržaji normaliziraju kontrolna ponašanja prema ženama, romantizirajući odnose koji uključuju aspekte kontrole ili agresije. Prikazuju nasilje kao romantični ili strastveni element odnosa čime se normalizira i opravdava nasilno ponašanje u ime ljubavi ili strasti. Objektivizacija žena i reduciranje na fizički izgled i seksualnu privlačnost dodatno doprinosi dehumanizaciji žena i smanjenju empatije prema njihovim iskustvima.

Sve navedeno stvara društveni kontekst u kojem se nasilje nad ženama može percipirati kao normalno ili opravdano, što otežava suočavanje s problemom i stvaranje potrebnih društvenih promjena prema ravnopravnom i sigurnom okruženju za žene. Osim toga, seksistički mediji često pridonose stigmatizaciji žrtava nasilja, postavljajući ih u negativan kontekst ili ih kriveći za vlastito zlostavljanje. Time se dodatno otežava suočavanje žrtava s problemom, često dovodeći do osjećaja sramote ili krivnje, čime se otežava žrtvama da istupe i potraže podršku. Takav pristup podržava i mitove o nasilju, stvarajući uvjerenje da žrtve doprinose vlastitom zlostavljanju.

Seksistički mediji ne samo da odražavaju patrijarhalne vrijednosti već i aktivno sudjeluju u njihovom održavanju i jačanju, čime se podržava rodno utemeljeno nasilje i otežava dostizanje rodne ravnopravnosti. Svakodnevni seksizam u medijima (seksualna objektivizacija žena, trivijalizacija njihovih stavova i mišljenja, štetno izvještavanje o rodno utemeljenom nasilju i femicidu, promocija rodnih stereotipa) narušava ne samo položaj žena u društvu već i mogućnost izlaska iz začaranog kruga nasilja.

Želimo da se to promijeni i zato smo kreirale policy preporuke koje možete pročitati OVDJE.

Policy preporuke su kreirane u sklopu projekta “Seksizam naš svagdašnji” kojeg provodi Centar za građanske inicijative Poreč. Projekt podržava Zaklada SOLIDARNA kroz Fond za žene u sklopu Programskih potpora za OCD-e.